Jižní Morava je považována za ráj milovníků dobrého vína. Díky svému jedinečnému terroir a staletím vinařské tradice produkuje vína, která si získala uznání po celém světě. Vinařské stezky Moravy vás provedou tímto nádherným krajem plným slunečných vinic, historických sklepů a pohostinných lidí.
Vinařská historie jižní Moravy
Vinařství má v oblasti jižní Moravy více než dvoutisíciletou historii. Podle archeologických nálezů zde pěstovali révu vinnou již Keltové, ale skutečný rozmach vinic nastal s příchodem Římanů, kteří s sebou přinesli pokročilé vinařské techniky. Ve středověku hráli významnou roli v rozvoji vinařství především cisterciáčtí mniši, kteří přišli z Burgundska a přinesli nové odrůdy a metody zpracování vína.
V průběhu staletí se na Moravě vyvinula unikátní vinařská kultura s vlastními tradicemi, písněmi a zvyky. Dodnes můžete na jižní Moravě zažít autentické vinařské slavnosti jako jsou vinobraní, svěcení vína nebo otevírání vinných sklepů. Tyto události nabízejí příležitost nejen ochutnat vynikající místní vína, ale také se seznámit s folklórem a tradicemi regionu.
Moravské vinařské oblasti
Moravská vinařská oblast se dělí na čtyři podoblasti, každá s vlastním charakterem a stylem vín:
Mikulovská podoblast
Mikulovsko, rozprostírající se pod majestátní siluetou Pálavy, je charakteristické vápenitou půdou, která dodává vínům nezaměnitelný minerální charakter. Oblast vyniká zvláště v bílých vínech, především v odrůdách Ryzlink vlašský, Pálava, Sauvignon a Chardonnay. Centrem oblasti je historické město Mikulov s impozantním zámkem a Svatým kopečkem.
Při návštěvě Mikulovska nezapomeňte navštívit malebné vinařské vesničky jako Pavlov nebo Perná, kde tradiční vinné sklepy lemují ulice. Neopomenutelným zážitkem je také výstup na některý z vrcholů Pálavy s dechberoucím výhledem na okolní vinice a Novomlýnské nádrže.
Znojemská podoblast
Znojemsko, ležící v nejzápadnější části vinařské Moravy, je ovlivněno chladnějším klimatem způsobeným vyšší nadmořskou výškou. Tato podoblast je proslulá produkcí aromatických bílých vín, zejména odrůd Sauvignon, Ryzlink rýnský a místní speciality – Veltlínského zeleného.
Centrem oblasti je historické město Znojmo se středověkým hradem a labyrintem podzemních chodeb. K oblíbeným cílům patří také romantické údolí řeky Dyje s hradem Bítov a zříceninou Cornštejn nebo jedinečná vinařská obec Šatov s unikátním Malovaným sklepem.
Velkopavlovická podoblast
Velkopavlovicko leží v srdci jižní Moravy a je známé svými červenými víny, především odrůdami Frankovka, Svatovavřinecké a lokální specialitou André. Díky teplejšímu klimatu a úrodnějším půdám zde ale výborně prospívají i aromatické bílé odrůdy jako Tramín červený nebo Pálava.
Oblast je charakteristická malebnými vinicemi rozprostírajícími se na zvlněných kopcích. K nejvýznamnějším vinařským obcím patří Velké Pavlovice, Bořetice s recesistickou "Svobodnou spolkovou republikou Kraví hora", Vrbice s unikátními sklepy vytesanými v pískovci nebo malebné Kobylí s rozhlednou nabízející výhled na celou oblast.
Slovácká podoblast
Slovácko, nejrozlehlejší z moravských vinařských podoblastí, se rozkládá od Brna až k hranicím se Slovenskem. Díky své rozloze a různorodým podmínkám nabízí širokou škálu vín od svěžích bílých až po plná červená. K typickým odrůdám patří Rulandské bílé, Ryzlink rýnský, Rulandské modré a Frankovka.
Oblast je známá nejen svými víny, ale i živými folklórními tradicemi. Centrem vinařského Slovácka je Uherské Hradiště s každoročním Slováckým vinobraním. K dalším významným vinařským obcím patří Bzenec, Strážnice, Mutěnice s proslulou "Búdovou uličkou" nebo Petrov s unikátním souborem vinných sklepů Plže, který je památkovou rezervací lidové architektury.
Tip pro návštěvníky
Moravské vinařské stezky jsou vhodné nejen pro pěší, ale i pro cyklisty. Půjčte si kolo a objevte krásy regionu v pohodovém tempu. Většina tras vede po málo frekventovaných silnicích a cyklostezkách.
Moravské vinařské stezky – Síť pro milovníky vína a cykloturistiky
Pro milovníky vína a aktivního odpočinku vznikl v roce 1999 projekt Moravské vinařské stezky. Jedná se o síť značených cyklotras v celkové délce přes 1200 km, které propojují všechny čtyři vinařské podoblasti. Celý systém tvoří deset okruhů pojmenovaných podle vinařských oblastí a jednu páteřní Moravskou vinnou stezku, která je spojuje.
Trasy jsou vedeny malebnou krajinou vinohradů, sadů a polí, přičemž propojují vinařské obce s jejich sklepními uličkami, historické památky a přírodní zajímavosti. Jsou navrženy tak, aby byly sjízdné pro rekreační cyklisty a také aby umožnily návštěvníkům zastavit se ve vinných sklepech, vinotékách a dalších turistických atrakcích po cestě.
Nejvýznamnější vinařské stezky
- Moravská vinná stezka - Páteřní trasa dlouhá 290 km, spojující všechny vinařské regiony od Znojma až po Uherské Hradiště.
- Mikulovská vinařská stezka - 84 km dlouhá trasa vedoucí přes CHKO Pálava s úchvatnými výhledy na vinice, Novomlýnské nádrže a rakouské Alpy.
- Znojemská vinařská stezka - 165 km dlouhá trasa, která vás provede podél řeky Dyje a kolem romantických zřícenin a hradů.
- Velkopavlovická vinařská stezka - 110 km dlouhá stezka, která vás provede zvlněnou krajinou pokrytou vinohrady, sady a poli.
- Mutěnická vinařská stezka - 65 km dlouhá trasa vedoucí přes Slovácko s tradičními "búdami" (vinnými sklepy) a folklorními tradicemi.
Vinařské akce a festivaly
Jižní Morava žije vínem po celý rok. Během jednotlivých sezón se zde konají různé vinařské akce:
- Jaro - Otevírání vinných sklepů, degustace mladých vín z předchozího ročníku.
- Léto - Putování po vinařských stezkách, vinařské slavnosti v jednotlivých obcích.
- Podzim - Vinobraní a slavnosti burčáku (částečně zkvašeného moštu) v Mikulově, Znojmě, Velkých Pavlovicích a dalších městech.
- Zima - Svatomartinské slavnosti, ochutnávky mladých vín, Svěcení vína.
K nejpopulárnějším akcím patří Pálavské vinobraní v Mikulově, Znojemské historické vinobraní, Slovácké vinobraní v Uherském Hradišti a Festival otevřených sklepů, který se koná několikrát ročně v různých oblastech.
Zajímavost
Víte, že Moravský vinařský region tvoří 96 % všech vinic v České republice? Zbývající 4 % připadají na vinařskou oblast Čechy.
Typické odrůdy moravských vín
Moravský vinařský region nabízí širokou škálu odrůd, přičemž bílá vína tvoří přibližně 70 % produkce. K nejčastěji pěstovaným odrůdám patří:
Bílé odrůdy
- Veltlínské zelené - Specialita Znojemska, svěží a kořenité víno.
- Ryzlink vlašský - Typická odrůda pro Mikulovsko, plné a minerální víno.
- Ryzlink rýnský - Aromatické víno s tóny lipového květu a meruněk.
- Pálava - Aromatická česká odrůda podobná Tramínu, s tóny růží a tropického ovoce.
- Sauvignon - Výrazně aromatické víno s tóny angreštu a černého rybízu.
Červené odrůdy
- Frankovka - Nejrozšířenější červená odrůda, plné víno s višňovými tóny.
- Svatovavřinecké - Temně červené víno s tóny černých třešní a višní.
- André - Moravská specialita, kříženec Frankovky a Svatovavřineckého.
- Zweigeltrebe - Ovocité víno s tóny třešní a koření.
Jak naplánovat vinařský výlet na jižní Moravu
Pokud vás naše povídání inspirovalo k návštěvě vinařské Moravy, zde je několik tipů pro plánování vašeho výletu:
- Vyberte si oblast - Každá podoblast má svůj jedinečný charakter. Pro první návštěvu doporučujeme Mikulovsko nebo Velkopavlovicko, které nabízejí koncentrovanou vinařskou zkušenost.
- Načasujte svou návštěvu - Nejkrásnější je jižní Morava od jara do podzimu. Zvláště malebná je v době květu meruněk a mandloní (duben) nebo v období babího léta.
- Rezervujte si ubytování dopředu - Zvláště v hlavní sezóně a během velkých vinařských akcí bývají penziony rychle obsazené.
- Prozkoumejte vinařské stezky - Nemusíte absolvovat celou trasu, vyberte si úsek, který vás zajímá, a užijte si pohodovou jízdu mezi vinicemi.
- Navštivte vinný sklep - Autentický zážitek nabízejí rodinná vinařství, kde vás často provází sám vinař.
- Ochutnejte místní speciality - K vínu patří i gastronomie. Vyzkoušejte místní speciality jako pečené husí stehno, kachnu nebo speciality ze zvěřiny.
Závěr: Víno není jen nápoj, ale zážitek
Vinařské stezky Moravy nabízejí jedinečnou kombinaci přírodních krás, kulturního dědictví, folklorních tradic a samozřejmě vynikajících vín. Ať už jste vášnivý cyklista, milovník vína nebo jen hledáte klidný kout pro odpočinek, jižní Morava vás okouzlí svou pohostinností a autentickou atmosférou.
Víno zde není jen nápojem, ale součástí životního stylu a kulturního dědictví. Při návštěvě vinařského sklepa nejde jen o samotnou degustaci, ale také o setkání s lidmi, kteří do svého řemesla vkládají srdce a duši, a o poznání tradic, které se předávají z generace na generaci.
Vydejte se po vinařských stezkách Moravy a objevte krásu tohoto jedinečného regionu. Na zdraví!
Na vaše vinařské objevy připíjí,
Tomáš Dvořák