Česká republika se pyšní jednou z největších koncentrací hradů a zámků v Evropě. Tyto kamenné svědky dávných časů najdete prakticky na každém kopci a skalním ostrohu. V této zemi s tisíciletou historií se nachází přes 2000 hradů, zámků a jejich zřícenin. Pojďme společně prozkoumat ty nejkrásnější z nich.
Karlštejn – Symbol české státnosti
Začneme tím nejznámějším – hradem Karlštejn. Tento majestátní gotický hrad byl založen roku 1348 českým králem a římským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů, zejména sbírky svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů.
Tyčí se na vápencovém ostrohu v Českém krasu, pouhých 30 km jihozápadně od Prahy, což z něj činí ideální cíl pro jednodenní výlet z hlavního města. Návštěvníky okouzlí nejen impozantní architektura, ale i nádherné okolí, kterým prochází několik značených turistických stezek.
Tip pro návštěvníky
Karlštejn je jedním z nejnavštěvovanějších hradů v ČR. Pokud se chcete vyhnout davům turistů, navštivte ho mimo hlavní sezónu nebo si rezervujte prohlídku na první ranní hodinu.
Český Krumlov – Perla jižních Čech
Státní hrad a zámek Český Krumlov je po Pražském hradě druhý největší zámecký komplex v České republice a patří mezi nejkrásnější památky ve střední Evropě. Jeho silueta s charakteristickou věží dominuje malebné historické zástavbě města, které je samo o sobě zapsáno na seznamu UNESCO.
Původně gotický hrad založený v 13. století rodem Vítkovců byl v průběhu staletí přestavěn na velkolepé šlechtické sídlo. Mezi jeho nejvýznamnější prvky patří barokní zahrada, unikátně zachovalé barokní divadlo a otáčivé hlediště umístěné v zámeckém parku.
Procházka křivolakými uličkami historického centra a následná prohlídka zámku je zážitkem, na který nezapomenete.
Hrad Loket – Romantická pevnost na řece Ohři
Gotický hrad Loket se majestátně tyčí na mohutném skalním výběžku, kolem něhož se v malebné smyčce vine řeka Ohře. Díky své poloze připomínající loket paže získal i své jméno. Hrad byl založen již ve 12. století jako pohraniční pevnost České země.
Podle pověsti na hradě v dětství pobýval Karel IV. a v pozdějších letech se sem rád vracel na lovecké výpravy. V 19. století byl přeměněn na vězení, což ho paradoxně zachránilo před většími přestavbami.
Dnes nabízí návštěvníkům několik expozic včetně sbírky porcelánu, archeologických nálezů i mučírny. Z ochozu hradní věže se otevírá překrásný výhled na město a meandrující řeku.
Pernštejn – Mramorový hrad, který nikdy nebyl dobyt
Hrad Pernštejn na Moravě je označován za "mramorový" díky unikátní výzdobě portálů a okenních ostění z bílého nedvědického mramoru. Jde o jeden z nejzachovalejších a nejmohutnějších hradů v České republice. Byl založen ve 13. století rodem Pernštejnů a během své historie nebyl nikdy dobyt.
Návštěvníky uchvátí svou monumentální architekturou, řadou věží, hradeb a unikátním systémem opevnění. K nejzajímavějším místům patří Rytířský sál, kaple a knihovna. Okolní příroda Vysočiny pak nabízí krásné možnosti pěších túr i cyklistických výletů.
Filmová hvězda
Hrad Pernštejn se díky své zachovalosti a majestátnosti stal oblíbeným místem filmařů. Natáčela se zde řada českých pohádek i zahraničních filmů.
Bouzov – Pohádkový hrad
Když se řekne "pohádkový hrad", mnoho Čechů si vybaví právě Bouzov. Tento romantický hrad nechal na přelomu 19. a 20. století kompletně přestavět arcivévoda Evžen Habsburský. Díky tomu se jedná o jeden z mála českých hradů, který je plně zařízen dobovým nábytkem, obrazy a dalšími uměleckými předměty.
Hrad nabízí několik prohlídkových okruhů, během kterých návštěvníci uvidí přepychové šlechtické interiéry včetně rytířského sálu, ložnic, jídelny, kaple a zbrojnice. V letních měsících se zde konají šermířská vystoupení, historické slavnosti a noční prohlídky.
Bouzov je právem považován za jeden z nejromantičtějších hradů v České republice a stal se oblíbeným cílem nejen turistů, ale i filmařů, kteří zde natočili mnoho českých pohádek.
Trosky – Ikonické zříceniny
Hrad Trosky, jehož silueta se dvěma věžemi pojmenovanými Baba a Panna je symbolem Českého ráje, byl vystavěn na konci 14. století na dvou čedičových sopečných sopouchách. Dnes z něj zůstaly jen malebné zříceniny, které ale stále patří k nejnavštěvovanějším památkám severních Čech.
Návštěvníci mohou vystoupat na věž Baba, z níž se nabízí dechberoucí výhled do okolní krajiny Českého ráje s charakteristickými pískovcovými skalními městy. Hrad je oblíbeným cílem fotografů, zejména při východu a západu slunce, kdy jeho romantická silueta vynikne proti obloze.
Křivoklát – Královský lovecký hrad
Jeden z nejstarších a nejvýznamnějších hradů českých králů byl založen již ve 12. století v hlubokých křivoklátských lesích, které byly odjakživa oblíbeným loveckým revírem panovníků. Dnešní podobu získal Křivoklát především za vlády Přemysla Otakara II. a Václava IV.
Hrad se pyšní unikátní pozdně gotickou kaplí, rozsáhlou knihovnou s více než 52 000 svazky a velkolepým Královským sálem. V hradním vězení, zvaném Huderka, byl údajně vězněn i alchymista Edward Kelley.
Křivoklát je obklopen krásnou přírodou Křivoklátska, která je chráněnou krajinnou oblastí. Pro návštěvníky jsou v okolí připraveny značené turistické stezky i cyklostezky.
Závěr: Pozvánka k objevování
České hrady a zámky nabízejí fascinující pohled do historie země. Každý z nich vypráví svůj jedinečný příběh, ať už se jedná o královské pevnosti, šlechtická sídla, nebo romantické zříceniny. Výše uvedený výběr představuje jen zlomek toho, co můžete v České republice objevit.
Vydáte-li se na cestu po českých hradech, čeká vás nejen seznámení s bohatou historií, ale i krásné výhledy, romantická zákoutí a často i živé kulturní programy. Hrady a zámky jsou totiž i dnes živými místy, kde se konají koncerty, divadelní představení, historické slavnosti a další akce, které jim vdechují nový život.
Nezapomeňte, že mnoho hradů má omezenou otevírací dobu mimo hlavní sezónu, proto si před návštěvou vždy ověřte aktuální informace. A užijte si svou cestu časem do dob rytířů, králů a princezen!
Krásné hradní zážitky přeje,
Petra Svobodová